Aday Giriş İşlemleri

ÖSYM Aday İşlemleri Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?ÖSYM Aday İşlemleri Şifre Değiştirme Giriş Ekranı için Tıklayınız

*** ÖSYM Ana Sayfasına Ulaşmak için BURAYA TIKLAYINIZ

AİS ÖSYM Şifre Değiştirme İşlemleri Nasıl Yapılır?

ÖSYM Sınav başvurusunda size verilen geçici şifrenizi yada mevcut AİS şifrenizi değiştirmek için, T.C / Y.U. numaranızı, Eski Şifre alanına mevcut şifrenizi, Yeni Şifre ve Yeni Şifre (Tekrar) alanlarına da yeni istediğiniz şifrenizi yazınız, bir güvenlik sorusu seçerek ve cevabını yazarak, "Şifremi Değiştir" düğmesine basınız. Şifre değiştirme işlemi sonunda yeni şifrenizi, güvenlik sorunuzu ve cevabınızı unutmayınız. Tekrar şifre değiştirmek istediğinizde bu bilgiler size tekrar sorulacaktır.

Yeni şifrenizi oluştururken en az 6, en fazla 14 karakterden oluşmasına dikkat etmelisiniz. Şifrenizi oluşturuken büyük / küçük harf ya da rakam kullanabilirsiniz. Tanımlama sırasında büyük harf kullandıysanız sisteme giriş yaparken de büyük harf kullanmanız gerektiğini unutmayınız.

Not:Adaylar T.C. Kimlik / Y.U. Numaraları ve şifreleri ile yeni Aday İşlemleri Sistemine giriş yapabilirler. Adaylar şifre ve giriş ile ilgili sorunları için ÖSYM Çağrı Merkezini (444 OSYM (6796)) arayabilirler. Adaylar şifrelerini kesinlikle başkaları ile paylaşmamalıdır.

Şimdi "ÖSYM Şifre Değiştirme İşlemleri Nasıl Yapılır" şema halinde incelemek için yazımızın devamını takip ediniz.

ÖSYM Bürosuna ilk başvuru yaptığınızda, Başvuru Görevlisi tarafından bir çıktı verildi. Bu çıktı da Aday İnternet Erişim Şifresi bulunmaktadır. Şifre geçici olduğundan en kısa zamanda değiştirilmesi gerekmektedir. Sizlere yardımcı olması amacıyla aşağıdaki şifre değiştirme kılavuzu hazırlanmıştır. Aşamaları sırayla takip etmenizde fayda vardır.

1- Şifre değişikliği yapmak için (http://ais.osym.gov.tr) adresine giriyoruz. “Aday İşlemleri Sistemine Ulaşmak için lütfen tıklayınız” bölümünü tıklayınız. Aşağıdaki sayfa gelir. Açılan sayfaya T.C. Kimlik numaramızı ve kayıt sırasında verilen geçici şifreyi giriniz ve “Bağlan” a tıklayınız2- Aşağıda sol taraftaki sayfa açılır. Şifre değişikliği için tekrar T.C. Kimlik numarasınız ve geçici şifrenizi giriniz. Kalıcı olacak şifrenizi “Yeni Şifre” bölümüne giriniz. Şifre için harf ya da rakam olması fark etmez. Ancak en az 6 karakterli olması gerekir. Daha sonra güvenlik sorusu olarak verilen seçeneklerden birini seçiniz ve alt satırdaki “Güvenlik Sorusu Cevabı” bölümüne cevap yazınız. “Şifre Değiştir” seçeneğini tıklayınız.3- Yukarıdaki işlemleri doğru yapmışsanız aşağıdaki sayfa açılacaktır. Tekrar T.C. Kimlik numaranız ve yeni şifrenizle sisteme giriş yapınız.4- Giriş yaptıktan sonra işlem yapmak istediğiniz sınavlar menüsünde 2017 ÖSYS seçeneği aktif seçili olarak geliyor. “Tamam” tıklayınız. Sağdaki resim açılır. İşlem yapmak isteğiniz seçenekleri tıklayıp değişiklik yapabilirsiniz5- Yukarıdaki şifre değişikliği işlemleri sonrasında ilgili sınavla alakalı birçok konuda bilgi güncelleme işlemleri yapabilir, ileride tercih işlemlerinde yine bu bölümü
kullanabilirsiniz