Aday Giriş İşlemleri

YGS Aday Şifremi Unuttum/Kaybettim Ne Yapabilirim?YGS Aday Şifresi İşlemleri için Tıklayınız

2017-YGS Sınav Giriş Belgesi Belge Edinmek için Gerekli Olan “Aday Şifresini” Kaybeden/Unutan Adaylar

12 Mart 2017 tarihinde yapılacak 2017 Yükseköğretime Geçiş Sınavına (2017-YGS) başvuran adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren 2017-YGS Sınava Giriş Belgesini, T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile Mart 2017 tarihinde saat 14.00’den itibaren ÖSYM’nin (https://ais.osym.gov.tr) İnternet adresinden edinilmektedir.


Ancak aday şifrelerini kaybeden/unutan adaylar bu belgelerini edinememektedirler. Aday şifrelerini (İnternet erişim şifresini) kaybeden veya unutan adaylar, yeni şifrelerini aşağıda belirtilen şekilde edinebilirler:

ÖSYM’nin (https://ais.osym.gov.tr) İnternet adresinden ücretsiz olarak yeniden edinebilirler. Bunun için belirtilen İnternet adresinden “Şifremi Unuttum” alanına girmeleri, burada kendilerine sorulan soruları doğru cevaplandırmaları (Sorulara verilen cevaplar, daha önce sistemde şifre değişikliği yapılırken verilen bilgilerle aynı olmalıdır.) gerekmektedir.

Sorulara doğru cevap veremediği için İnternet erişim şifresini bu yolla yeniden edinemeyen adaylar, yeni şifre edinmek için ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerine veya YGS’de Başvuru Merkezi olarak görev yapan yetkilendirilmiş Başvuru Merkezlerine geçerli nüfus cüzdanı/pasaportları ile birlikte şahsen başvurarak, 5,00 TL ücret karşılığı yeni şifrelerini edinmek zorundadır. ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri ve yetkilendirilmiş Başvuru Merkezleri’nin adreslerine aşağıda verilen bağlantıdan erişilebilir.

Adayın kendisinden başka hiç kimse aday adına şifre edinemez.


* Yeni şifre edinilebilecek, ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri ve YGS’de Başvuru Merkezi olarak görev yapan yetkilendirilmiş Başvuru Merkezleri