Aday Giriş İşlemleri

YGS cevap kağıdı nasıl işaretlenir?Sınavda her test türünde yüzde 20 oranında “çok zor” denilebilecek sorular olacak. Bu soruları çözmek için çok fazla zaman harcamayın. Önce “normal” ve “çok kolay” olan yüzde 80 oranındaki soruları yanıtlayın.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) yarın 2 milyon 265 bin 902 adayın katılımıyla yapılacak.
Sınava hazırlık kadar sınav sırasında uygulanacak doğru stratejiler de başarı sıralamanızı yükseklere taşıyacaktır. Saat 10:00'da başlayacak olan sınav için adaylara 160 dakika süre verilecek.
4 farklı dersten 40'ar olmak üzere toplamda 160 soru sorulacak. Yani bir soruya bir dakika zaman verilmiş olacak.
Bu nedenle sınavda zamanı doğru kullanmak en önemli stratejilerin başında geliyor. Sınav anında çeldiricileri kuvvetli zor soruları çözmek için zamanınızı harcamayın. ÖSYM'nin ölçme değerlendirme sistemine göre her test türünde yüzde 20 "çok zor", yüzde 20 "çok kolay" ve yüzde 60 "normal" denebilecek sorular bulunuyor. Önce "normal" ve "çok kolay" olarak nitelendirilen yüzde 80 oranındaki soruları doğru yanıtlamaya gayret edin. Takıldığınız soruların üzerinde çok zaman harcamayın.
Zamanınız kalırsa bu sorulara yeniden dönüp çözmeye çalışın.

SÖZELDE ÖNCELİK TÜRKÇE'DE

Sınavda önceliğin en iyi bilinen derslere verilmesi gerektiğini belirten uzmanlar "Öğrenciler öncelikle bölüm derslerinden başlayarak test çözmeliler. Yani sözelciler Türkçe sosyal bilgiler, sayısalcılar fen bilimleri, eşit ağırlık bölümlerini okuyanlar ise matematik testlerinden başlamalılar.
YGS puanına göre tercih yapacak adaylar ise tercih yapacakları bölümün puanına göre strateji belirlemeleri gerekiyor" dedi.

PARAGRAFLARIN ALTINI ÇİZİN

İlgili testteki tüm soruların puan değerinin aynı olduğunu hatırlatan uzmanlar "Zor sorularla inatlaşmak vakit kaybından başka bir şeye yaramayacaktır.
Adaylar özellikle Türkçe paragraf sorularında çok zaman harcıyor.
Adayların her ihtimale karşı uzun paragraf sorularında anlama gücünü iyi kullanmaları ve dikkatlerinin dağılmaması için bazı kavramların altını çizerek okumaları önemli. Çünkü bu sorularda en fazla hata, sorunun yanlış anlaşılmasından kaynaklanır" uyarısını yaptı.

BİR ÖNCEKİ SORUYU DÜŞÜNMEYİN

Maltepe Üniversitesi Kurumsal İletişim Koordinatörü Utku Şentürk sınav sırasında zihnin başka düşüncelere kaymamamasının önemine dikkat çekti. Şentürk adaylara şu uyarılarda bulundu:
"Her soruyu bağımsız bir soru olarak değerlendirin. Bir sorunun çözümüyle uğraşırken önceki sorulara verdiğiniz cevapları aklınıza getirerek düşüncelerinizin yönlendirilmesine izin vermeyin.
Sınav anında sınav sonrasını da düşünmemeye gayret edin. Sınavda alacağınız puanınızı, sıralamanızı ve ailenize ya da arkadaşlarınıza diyeceklerinizi düşünmeden size tanınan süreyi sonuna kadar işlevsel kullanın"

İŞARETLEMEDE GRUP YÖNTEMİ

Kemer burgaz Üniversitesi Rehberlik Koordinatörü Murat Acet sınavda turlama tekniğinin başarıyı oldukça artırdığına dikkat çekti.
Acet "Turlama tekniği, normal ve kolay soruların çözülerek testlerin tamamlanması; zor ve çok zor soruların ikinci tura bırakılmasına dayanır.
Ancak bu performansın cevap kâğıdına da doğru kodlanması hayati önem taşımaktadır.
Cevap kağıdına işaretleme konusunda gruplama mantığı kullanılabilir.
Belirli sayıda soru cevaplandığında ya da sayfa bitimlerinde cevapları optiğe işaretlemek hem kısa molalar sağlar hem de olası zaman kayıplarının önüne geçer" dedi.

AİLELERE UYARI: SINAVA GİTMEYİN

Sınav başarısı için ebeveynlere de görevler düştüğünü hatırlatan Açı Eğitim Kurumları Rehber Öğretmeni Nurcan Eğribaş "Öğrencilerin kaygı ve stresi artarken aileler de bu durum karşısında sakinliğini koruyamıyor.
Ebeveynler öğrencileri strese sokacak davranışlardan uzak durmalı. Mümkünse çocuğunuzla beraber sınava yerine gitmeyin.
En azından çok kalabalık olmayın" uyarısını yaptı.

PUANLAR NASIL HESAPLANIR?

YGS'de uygulanan testlere verilen cevaplar, her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacak. Adayların Türkçe, sosyal bilimler, temel matematik ve fen bilimleri testlerinden her biri için birer standart puanı hesaplanacak. Puanlarının hesaplanmasında şu yol izlenecek:
Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenecek.
Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının 4'te 1'i çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunacak.
Lise son sınıfta okuyan tüm adayların ilgili testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacak. Bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanacak.
Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacak.
Hesaplanan standart puanlar ve kılavuzda yer alan Tablo 1B'deki ağırlıklar kullanılarak adayların Ağırlıklı YGS puanları (AYGS) hesaplanacak.
AYGS puanlarından her biri kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 puanları oluşturulacak.
Ortaöğretim kurumlarında, din kültürü ve ahlak bilgisi dersini almak zorunda olmayan veya farklı müfredat ile alan öğrenciler YGS bu dersin sorularından muaf tutulacak. Bu öğrenciler, din kültürü soruları yerine felsefe alanından 5 soru cevaplandıracaklar.

Hangi durumlarda sınav iptal edilir?

"Sınav bitmiştir, cevap kağıtlarınızı kitapçığın arasına koyun" uyarısından sonra soruları yanıtlamaya devam eden adayların sınavı iptal edilir.
Sınav süresince konuşursanız, kopya çekerseniz veya kopya verirseniz, salondaki görevlilere soru sorarsanız, yanınızda müsvedde kâğıt getirdiyseniz, soru ve cevaplarını başka bir kâğıda yazarsanız.
Soru ve cevapları cevap kâğıdının arkasına yazarsanız, birbirinizden kalem, silgi vb. şeyler alıp verirseniz, sınav düzenini bozacak davranışlarda bulunursanız YGS'niz geçersiz sayılacak.

BUNLARA DİKKAT EDİN

Soru kitapçığındaki bütün sorular çoktan seçmeli olacak. Her soru için 5 farklı seçenek verilecek. Bu seçeneklerden yalnızca biri sorunun doğru cevabıdır. Cevaplar, cevap kâğıdına işaretlenecek. Cevapların mutlaka cevap kâğıdına işaretlenmesi gerekiyor. Soru kitapçığında işaretlenen cevaplara hiçbir işlem yapılmaz.
Şıkkınızı yuvarlak alanın dışına çıkarmayaçak şekilde işaretlemelisiniz.
İşaretlediğiniz bir sorunun cevabından vazgeçtiğinizde şıkkı çok iyi silmelisiniz. Çünkü optik okuyucu iyi silinmemiş şıkları da okuyabiliyor. İyi silmezseniz aynı sorunun birden çok cevabı işaretlenmiş görünecek ve yanlış sayılacak.
Sınav kitapçığının üzerindeki soru kitapçık numaranızı cevap kâğıdındaki ilgili alana kodlayın ve imzalayın. Bu kodlamayı yapmadığınız ya da yanlış yaptığınızda sınavınız değerlendirilmeyecek.

CEP TELEFONU, SAAT YASAK

Sınavda kullanacağınız kalem, silgi, kalemtıraş ile şeker ve peçete ÖSYM tarafından verilecek. Sınava yalnızca şeffaf pet şişe içinde su götürebilirsiniz.
Çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth gibi cihazlar.
Kulaklık, kolye, küpe, alyansı hariç yüzük, bilezik, broş, metal para gibi metal içerikli eşyalar (Basit başörtüsü iğnesi ve ince metal tokalı kemer hariç).
Her tür elektronik, mekanik cihaz ve telsiz, fotoğraf makinesi vb. araçlar. Her türlü plastik ve güneş gözlüğü dahil cam eşya (şeffaf, numaralı gözlük hariç), banka, kredi kartı, ulaşım kartı gibi kartlar. .

Konular