Aday Giriş İşlemleri

2018 LYS Başvuru Aday İşlemleriLYS Başvuruları Aday İşlemleri 2018 Gerçekleştirmek için Tıklayınız

ÖSYM 'den gelen açıklamaya göre 2018 LYS başvurularının Nisan günü başlayacak.2018 YGS sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversite girmek için çaba gösteren öğrenciler LYS başvurularını beklemeye başladı.2018 LYS başvuruları için geri sayım başladı. 2018 YGS sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversite girmek için çaba gösteren öğrenciler LYS başvuralarını beklemeye başladı.

LYS başvuruları ne zaman başlıyor sorunun yanıtı ise ÖSYM 'den geldi. ÖSYM 'nin internet sitesi osym.gov.tr'den ilan ettiği 2018 Yılı Sınav Takvimi'ne göre LYS başvuraları Nisan 2018 günü başlayacak. 2018 LYS başvuruları son gün ise Nisan 2018 günü.

LYS BAŞVURALARI ais.osym.gov.tr'DEN YAPILACAK

2018 LYS başvuruları ÖSYM 'nin aday işlemleri sayfası ais.osym.gov.tr'den yapılacak. LYS adayları TC Kimlik Numaraları ve ÖSYM Aday İşlemleri Şifresi'yle başvurularını online olarak yapabilecekler.

2018 LYS SINAV TARİHLERİ HANGİ SINAV NE ZAMAN?

Üniversiteye girişin ikinci aşaması olan LYS'de 5 ayrı sınav yapılacak. 2018 YGS'den 180 puan ve üstünde alan öğrenciler LYS'ye girecek.

2018-LYS4 SOSYAL BİLİMLER
2018-LYS1 MATEMATİK
2018- LYS5 YABANCI DİL
2018-LYS2 FEN BİLİMLERİ
2018-LYS 3 EDEBİYAT-COĞRAFYA2018 LYS Başvuru Nasıl Yapılır?

2018 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) kapsamında Mart 2018'de uygulamaya alınan 2018 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçlarına göre, YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, isterlerse Lisans Yerleştirme Sınavlarına başvuru yapabilecek.LYS başvuru kılavuzu ÖSYM'nin (http://www.osym.gov.tr/) resmi internet adresinden ilgili tarihler içerisinde edinilebilecek.

2018 LYS Başvuru Kılavuzu İndirmek için Tıklayınız

2018 LYS Başvuru İşlemleri için Tıklayınız

LYS'lere girme hakkı kazanan adaylardan, LYS'lere başvuru yapmak isteyenler için son başvuru yarın yapılabilecek. Başvuru süresi uzatılmayacak.

Ayrı klavuz yok

LYS'ler için ayrı bir kılavuz bulunmayacak. 2018 ÖSYS Kılavuzu, LYS'ler de dahil, ÖSYS Sistemi ile ilgili tüm ilke ve kuralları kapsıyor.

Adayların, başvuru yapmadan önce bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekiyor. LYS'lere katılma hakkı elde eden adaylar, 5 LYS'den, hesaplanmasını istedikleri LYS puanına uygun istedikleri sınava katılabilecekler.

2018 LYS başvuruları ve sınav ücreti bilgileri

Mart 2018’de yapılacak YGS sınav ücreti ne kadar. Sınavsız Geçiş başvuru ücreti kaç lira olarak belirlendi.Geçen yıl;

Girmek istediğiniz LYS Sınav Ücretleri her bir LYS için 40,00 TL
Sınavsız Geçiş Başvuru Ücreti 15,00 TL
Başvuru Hizmeti Ücreti 3,00 TL
ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden Şifre Edinme Ücreti 5,00 TL
ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden Fotoğraf Güncelleme Ücreti 10,00 TL

olarak açıklanan ücretler için güncel bilgiler kılavuzda yer almaktadır.

ÖSYS Kılavuzunda detaylar yer alıyor. Adaylar, tüm PTT iş yerlerinden, Akbank, T. Halk Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Ziraat Bankası, Türk Ekonomisi Bankası ve DenizBank'ın tüm şubeleri ile internet bankacılığı aracılığıyla sınav ücretini yatırabilecek. Adaylar, sınav ücretini ÖSYM'nin internet sayfasında yer alan "Ödemeler" alanından kredi kartı ya da banka kartıyla da yatırabilecekler.Tüm LYS puan türlerinin hesaplanması öneriliyor

Adayların sınav ücretini yatırmaları başvuru için yeterli olmayacak, başvurunun tamamlanmasını sağlamayacak.

Adayların, internet veya bir başvuru merkezi aracılığı ile başvurularını yapmaları gerekiyor. Sınav ücreti yatırıldıktan sonra başvuru işleminin bireysel olarak internet aracılığıyla aday işlemleri sisteminden ais.osym.gov.tr ya da bir başvuru merkezinden tamamlanması gerekiyor.

Başvuru tamamlandıktan sonra, süresi içinde başvuru bilgilerinin ÖSYM'nin (https://ais.osym.gov.tr) internet adresinden mutlaka kontrol edilmesi, başvuru bilgilerinin yazıcıdan bir dökümünün edinilerek sınavın diğer aşamalarında gerekebileceğinden saklanması gerekiyor.

LYS'ler 81 il merkezi ve Lefkoşa'da yapılacak. Adaylar, girmek istedikleri LYS'lerin hepsine aynı merkezde girecekler. Başvuru işleminden önce bankaya sınav ücretinin yatırılmış olması gerekecek. Başvuru işlemleri sırasında aday hangi LYS'lere gireceğini bildirecek.

Adayların hangi LYS'lere gireceklerine kesin karar verdikten sonra başvuru süresi içinde müracaatlarını yapmaları gerekecek. Başvurusunu internet üzerinden bireysel olarak yapacak adayların, "Başvuru işlemi başarıyla tamamlandı" uyarısını mutlaka görmeleri ve yazıcıdan çıktı almaları gerekiyor.

ÖSYM başarısız kayıt işleminden sorumlu olmayacak. Adaylar başvuru sonunda, başvuruya ilişkin belgeyi sistem üzerinden edinecek ve yerleştirme işlemine kadar saklayacak.

İnternet kullanımında deneyimli olmayan ve işlemlerini eksik yapmaktan çekinen adayların başvurularını bir başvuru merkezi aracılığıyla yapmaları yararlarına olacak.

Onay koduna dikkat edilecek

Başvuru merkezi aracılığı ile başvuru yapan adaylar, Aday Başvuru Kayıt Bilgilerinde yer alan bilgilerinin doğruluğunu kontrol etmek amacı ile görevli tarafından kendilerine verilen çıktıyı kontrol ettikten sonra çıktı üzerinde yer alan "onay kodunu" görevliye bildirecekler ve görevli onay kodunu sisteme girdikten sonra başvuru tamamlanacak. Onay kodu girilmeyen başvurular tamamlanmayacağı için geçersiz sayılacak ve sorumluluk adaya ait olacak.

Adayların, bireysel olarak internet aracılığıyla veya bir başvuru merkezi aracılığıyla sınava başvuru işlemini tamamladıktan sonra LYS başvuru bilgilerini, ÖSYM'nin (https://ais.osym.gov.tr) internet adresinden başvuru süresi içinde mutlaka kontrol etmesi ve aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünü edinmesi gerekiyor.

2018 LYS'lerin tümüne başvuru öneriliyor

Adayların, yeni açılacak programlar, puan türlerinde oluşabilecek değişiklikler gibi durumlar nedeniyle farklı alanlarda puan türlerinin hesaplanabilmesi için LYS'lerin tamamında sınava girmeleri yararlarına olacak.

Başvurularını tamamlamış adaylar da istedikleri takdirde girmek istedikleri LYS için sınav ücretini yatırarak ilgili LYS başvurularını başvuru süresi içinde yapabilecek. Konu ile ilgili bilgiye, ÖSYM'nin internet sayfasındaki, 2018-LYS başvuru bilgilerinde yer alan "LYS'ye Girme İsteği Değişikliği İsteyen Adayların İzleyeceği Yol" bölümünden ulaşılabilecek.

Bu arada, Yükseköğretim Kurulu kararıyla turizm fakültelerinin YGS puanı ile öğrenci alan Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumları Mezunları programlarına, 2018-ÖSYS'de LYS puanlarıyla öğrenci alınacak.

2018 LYS'ler ne zaman ve hangi saatlerde yapılacak?

LYS 4 Sosyal Bilimler Tarihi, Saati ve Süresi Haziran 2018 (Cumartesi), 10.00, 135 dakika

LYS 1 Matematik Tarihi, Saati ve Süresi Haziran 2018 (Pazar), 10.00, 135 dakika

LYS 5 Yabancı Dil Tarihi, Saati ve Süresi Haziran 2018 (Pazar), 14.30, 120 dakika

LYS 3 Edebiyat-Coğrafya Tarihi, Saati ve Süresi Haziran 2018 (Pazar), 10.00, 120 dakika

LYS 2 Fen Bilimleri Tarihi, Saati ve Süresi Haziran 2018 (Cumartesi), 10.00, 135 dakika

Konular