Aday Giriş İşlemleri

2018 ÖSYM YGS Aday İşlemleri2018 ÖSYM YGS Aday İşlemleri Giriş için Buraya Tıklayınız

2018 Eğitim-Öğretim yılında ÖSYM YGS Aday İşlemlerini kapsayan tüm işlemlerinizi buradan gerçekleştirebilirsiniz.YGS başvuru işlemlerinizi,ygs sınav giriş yerlerinizi, ygs başvuru bilgileri düzeltmalerinizi,ygs sınavı giriş kağıdı görüntüleme işleminizi,ygs tercih işlemlerinizi bu sayfadan yapabileceksiniz.

ÖSYM YGS 2018 Sınav Başvuru Tarihleri Ne Zaman? İşlemler Nasıl Yapılacak?

ÖSYM her yıl ÖSYS-YGS başvurularını ocak ayı içinde almaya başlıyor.Geçen yıl YGS başvuruları Ocak 2018 tarihlerinde alınmıştı.

Adaylar ÖSYS-YGS başvuru işlemleri için,başvuru bilgilerini kapsayan kılavuzu ÖSYM'nin (http://www.osym.gov.tr) resmi internet adresinden ilgili tarihler içerisinde indirebilecekler.ÖSYS-YGS başvuru işlemlerini yine ÖSYM'nin (https://ais.osym.gov.tr/) resmi internet adresinden T.C Kimlik numaraları ve ÖSYM Aday Şifreleri ile giriş yaparak,ÖSYS-YGS başvuru kılavuzu bilgilerini dikkate alarak yapacaklardır.

*** 2018-ÖSYS Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Kılavuzu İndirmek için BURAYA TIKLAYINIZ

ÖSYM YGS 2018 Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

ÖSYM 2018 Sınav Takvimine göre 2018 YGS Sınav Tarihi Mart 2018 olarak belirtilmiştir.ÖSYM'den yapılan açıklamada Sınavlara başvuru tarihleri belirlendiğinde Takvim üzerinde bu bilgiye de yer verilecek, Takvim güncel gelişmelere göre yenilenebilecektir. Bu nedenle ilgililerin sık sık Takvim bilgilerini kontrol etmeleri tavsiye edilir.ÖSYM 2018 Sınav Takvimine Ulaşmak için BURAYA TIKLAYINIZ

ÖSYM YGS 2018 Sınav Giriş Yerlerini Nasıl ve Nereden Öğrenebilirim?

ÖSYM Başkanlığı, uygulamış olduğu tüm sınavlarda olduğu gibi ygs sınavı giriş yerlerini gösteren 2018 YGS Sınav Giriş Belgelerini en geç sınavdan on gün önce yani Mart 2018 tarihinde resmi internet sitesi (https://ais.osym.gov.tr/) adresinden yayınlamış olacak.Adaylar giriş yerlerini gösteren belgelerini yukarıda verilen adresi tıklayıp, T.C. Kimlik numaraları ve ÖSYM Aday Şifreleri ile giriş yaparak edinebilecekler.

ÖSYM YGS 2018 Sınav Giriş Yerleri Belgesi İndirmek için Tıklayınız


ÖSYM YGS 2018 Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanır? Sonuçları Nasıl Öğrenebilirim?

ÖSYM Başkanlığı yapmış olduğu sınavların sonuçlarını en kısa zamanda bildirmek için gayret etmektedir.Geçen sene YGS Sonuçları 6 gün içerisinde ÖSYM tarafından açıklanmıştı.Mart 2018 tarihinde yapılacak olan YGS Sınavı için sonuçların en geç Mart 2018 günü açıklanacağı ifade edilmekte.

Adaylar, ÖSYM YGS 2018 Sınav Sonuçlarına ÖSYM'nin resmi internet sitesi (https://sonuc.osym.gov.tr/) adresinden T.C. kimlik numaraları ve ÖSYM aday şifreleri giriş yaparak öğrenebilecekler.Ayrıca ÖSYM YGS 2018 Sınav Sonuçları Sayısal bilgileri yine ÖSYM'nin resmi internet sitesi (http://www.osym.gov.tr) adresinden bildirilecektir.

ÖSYM YGS 2018 Sınav Sonuçlarını Öğrenmek için TıklayınızÖSYM YGS 2018 Tercih Kılavuzu Ne Zaman Yayınlanacak? İşlemler Nasıl Yapılacak?

2018 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu (YGS ve LYS Tercih Kılavuzu) 2018 YGS Bölüm puanları, tercih koşulları, kılavuz dosyası ve diğer ayrıntılar tercih işlemlerinin her sene gerçekleştiği temmuz ayı içerisinde yayınlanıp adaylara ÖSYM'nin resmi internet (http://www.osym.gov.tr) adresinden ilgili tarihler içinde bildirilecektir.

*** 2018 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu İndirmek için BURAYA TIKLAYINIZ

Adaylar ilgili tarihler arasında Merkezimizin internet adresinde yayımlanacak kılavuzu esas almaları gerekir. Ayrıca, bu tarihler arasında Merkezimizin internet sayfasında yer alabilecek duyuruları takip etmeleri gerekir.

Adaylar tercihlerini Temmuz 2018 tarihleri arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre, ÖSYM’nin (https://ais.osym.gov.tr) internet adresinden TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklardır. Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacaktır. ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacaktır. Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacaktır.

Adaylar, ÖSYM’nin (https://ais.osym.gov.tr) internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerini tamamlayacaklardır. Tercih işlemi ekrandaki uyarılara göre sonlandırılmalıdır. Adayların tercihlerinin ÖSYM’ye ulaştığından emin olmaları için ekranda “2018-ÖSYS Tercihleriniz “………..” tarihinde başarı ile ÖSYM’ye bildirilmiştir.” ifadesini görmeleri gerekmektedir. Adaylar, tercih işlemini tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde (https://ais.osym.gov.tr) İnternet adresinden tercih bilgilerini mutlaka kontrol etmeli ve yazıcıdan tercih listesinin bir dökümünü edinerek saklamalıdır.

Adaylar, tercih bildirim işlemini tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde (https://ais.osym.gov.tr) İnternet adresinden tercihlerinde değişiklik yapabileceklerdir.

Tercih işlemleri, ... Temmuz 2018 tarihinde sona erecektir. Tercih süresi uzatılmayacaktır. Tercih yapacak adayların Kılavuzu dikkatle incelemeleri, tercihlerini bu kılavuz bilgilerine göre yapmaları gerekmektedir (Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları bölümü (2 kısım halinde düzenlenmiştir.) mutlaka okunmalı, bu koşul ve açıklamalar dikkatle incelenmeden tercihler sonlandırılmamalıdır.). Kontenjanların bulunduğu Tabloların son sütunlarında yer alan 2018-ÖSYS sonuçlarına ait bilgilerin, bir programın ne ölçüde tercih edildiğini göstermekle birlikte 2018-ÖSYS sonucu ortaya çıkan değerler olduğu unutmamalıdır.ÖSYM YGS 2018 Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? 2018-ÖSYS Yerleştirme Sonuçlarının Açıklanması

ÖSYM'nin sınav sonuçlarında olduğu gibi yerleştirmelere ait sonuçların bildirilme süresi olarak da bir haftayı geçirmediği görülmektedir.Yani YGS tercih ve yerleştirme işlemlerinin tamamlanmasından itibaren en geç bir hafta içinde ÖSYM'nin (https://sonuc.osym.gov.tr) İnternet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir. Yerleştirme Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

2018-ÖSYS merkezî yerleştirme sonuçları ile bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri Ağustos 2018 tarihleri arasında ilgili üniversiteler tarafından yapılacaktır. Kayıt için adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye, belirtilen süre içerisinde başvurmaları gerekmektedir. Yerleştirme sonuçlarına ilişkin sayısal bilgilere ve yükseköğretim programlarına yerleştirmede oluşan en küçük ve en büyük puan bilgilerine ÖSYM'nin (http://www.osym.gov.tr) İnternet adresinden ulaşılabilecektir.

2018-ÖSYS Yerleştirme Sonuçlarını Öğrenmek için Tıklayınız