Aday Giriş İşlemleri

ÖSYM Aday İşlemleri 2018 YGS LYS Tercih KılavuzuÖSYM Aday İşlemleri 2018 YGS LYS Tercih Kılavuzu İndirmek için Tıklayınız

ÖSYM Aday İşlemleri 2018 YGS LYS Tercih İşlemlerinizi Yapmak için Tıklayınız

Üniversite adayları 2018-ÖSYS tercih işlemleri,Temmuz 2018'de başlayıp yine temmuz ayı içinde tamamlanmış olacak. ÖSYM 2018-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu yayımladı mı. Adaylar tercihlerini kılavuzda yer alan kurallara göre, ÖSYM'nin internet adresinden TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklar. Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacak. ÖSYM'ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacak. Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacak. Tercih işlemleri, bildirilen süre içerisinde yapılacak. Tercih süresi uzatılmayacak. Tercih yapacak adayların, Kılavuzu dikkatle incelemeleri, tercihlerini bu kılavuz bilgilerine göre yapmaları gerekecek.ÖSYM aday işlemlerinden nasıl tercih yapılır? İşte merak edilenler;

-TERCİH SÜRESİ TAMAMLANDIKTAN SONRA TERCİHLERDE DEĞİŞİKLİK YAPILAMAYACAK-

Kılavuza göre, adaylar tercih bildirim işlemini tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde (https://ais.osym.gov.tr) İnternet adresinden tercihlerinde değişiklik yapabilecekler. ÖSYM adayların tercihlerini İnternet'le ÖSYM'ye göndermeden önce tüm tercihlerini durumuna uygun olduğundan mutlaka emin olması konusunda uyardı. Tercih süresi bitene kadar, sisteme işlenen tercihlerde değişiklik yapılabilecek. Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar bu işlemi elektronik ortamda yapacaklar. Tercih iptali yapılmayacak. Tercihlerde değişiklik, tercihlerin kısmen ya da tamamen iptali gibi değişiklik taleplerini içeren dilekçeler Merkezde kesinlikle işleme alınmayacak. Tercih süresi tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik yapılamayacak.

-ADAYLAR YERLEŞTİRMEDE EN YÜKSEK PUANDAN BAŞLAMAK ÜZERE SIRAYA KONACAK-

2018-ÖSYS'de, YGS/LYS puanı veya özel yetenek sınavı sonucu ile örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş adayların ortaöğretim başarı puanları ile ilgili katsayıları yarıya düşürülecek. Bu kural açık öğretimin kontenjan sınırlaması olan programları için de uygulanacak. Sınavsız geçiş ile meslek yüksekokulları veya açık öğretimin kontenjan sınırlaması olmayan programlarına 2018-ÖSYS'de yerleştirilen adaylara bu kural uygulanmayacak. Adaylar Yerleştirme puanlarına göre en yüksek puandan başlamak üzere sıraya konacak ve kontenjan sayısı kadar aday sınavı kazanmış olacak.

ÖSYM LYS TERCİH SONUÇLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ...

-EK YERLEŞTİRME TERCİH ÜCRETİ 15 TL OLACAK-

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM'ye bildirilecek. Yükseköğretim programlarının 2018-ÖSYS sonuçlarına göre (sınavsız geçiş dahil) yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ve varsa yeni açılan yükseköğretim programlarına ÖSYM tarafından merkezi olarak Ek Yerleştirme yapılacak. Sınavsız geçiş dahil merkezi yerleştirmede açık öğretimin kontenjansız programları dışında bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak. (Merkezi Yerleştirmede bir örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş adaylar ile kontenjan sınırlaması olan açık öğretim programlarına yerleştirilmiş olan adaylar, kontenjan sınırlaması olmayan açık öğretim ön lisans programlarına Ek Yerleştirme için başvuru yapabileceklerdir.) Ek yerleştirme tercih ücreti 15 TL olacak.

-DOĞUM TARİHİ BÜYÜK (YAŞI KÜÇÜK) OLANA ÖNCELİK VERİLECEK-

Yine kılavuzdan edinilen bilgiye göre, Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi (METEM) ortaöğretim mezunları da Sınavsız Geçiş için tercih yapabilecekler. Sınavsız Geçiş yerleştirme işlemleri şu şekilde yapılacak:

-Mezuniyet yılı daha büyük (yeni mezun) adaylara öncelik verilecek.

-Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre 1. sırada Anadolu Teknik Lisesi, 2. sırada Teknik Lise ve Anadolu Meslek Lisesi, 3. sırada Meslek Lisesi ve 4. sırada çok eski yıllarda enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesi sırasında verilecek.

-Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylardan aynı METEB içinde olanlara öncelik verilecek.

-Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi - METEB dışı bilgileri aynı olan adaylardan OBP'si yüksek olan adaylara öncelik verilecek.

-Tüm bilgileri aynı olan adaylardan doğum tarihi büyük (yaşı küçük) olana öncelik verilecek.