Aday Giriş İşlemleri

ÖSYM Aday İşlemleri - KPSS Tercih İşlemleriÖSYM Aday İşlemleri KPSS Tercih Kılavuzu için Buraya Tıklayınız

ÖSYM Aday İşlemleri KPSS Tercih İşlemleri için Buraya Tıklayınız

ÖSYM Aday İşlemleri KPSS Tercih Kılavuz Bilgilerine ilgili tarihler arasında ÖSYM’nin ana sayfası olan (http://www.osym.gov.tr/) internet adresinden ulaşabilirsiniz.

ÖSYM Aday İşlemleri KPSS Tercih ve Yerleştirme İşlemleri

ÖSYM Aday İşlemleri KPSS Tercih bildirme ve tercih bilgilerinde değişiklik yapma işlemlerinizi,T.C. Kimlik Numarası ve şifrenizle birlikte ÖSYM’nin (http://ais.osym.gov.tr) adresinden gerçekleştirebilirsiniz.

Lisans ile önlisans ve ortaöğretim mezunları için yapılacak olan KPSS sonuçlarının açıklanmasından sonra B ve C Grubu Kadrolar için ÖSYM tarafından bir Tercih Kılavuzu hazırlanacaktır. Bu Kılavuzda kamu kurum ve kuruluşlarına ait B ve C Grubu Kadrolar, kadro sayıları ve koşulları yer alacaktır.

Adaylar, Tercih Kılavuzunda yer alacak yönteme göre tercihlerini İnternet aracılığıyla yapacaklardır. Tercihlerin hangi tarihler arasında nasıl yapılacağı ÖSYM’nin (http://www.osym.gov.tr/) İnternet adresinden adaylara duyurulacaktır. Sınavdan sonra yapılan ilk yerleştirmede adaydan yerleştirme ücreti alınmaz. Ancak, bu sınav sonucuna bağlı daha sonra Merkezimiz tarafından yapılacak tüm yerleştirme işlemlerinde adaydan yerleştirme ücreti alınır.

DİKKAT: Adaylar tarafından ortaöğretim düzeyinde Milli Eğitim Bakanlığından, Lisans/Önlisans düzeyinde Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından alınan/alınacak alan/program denklik/eşdeğerlik kararları, tüm ilgililere duyurulabilmesi için, muhakkak suretle KPSS tercih işlemleri başlangıç tarihinden önce Devlet Personel Başkanlığına bildirilmelidir. Aksi halde, KPSS tercih işlemleri sırasında veya sonrasında bildirilecek denklik/eşdeğerlik kararları, bir sonraki tercih işlemlerinde dikkate alınacaktır.